Elektrownia wiatrowa na własnym podwórku - czym jest i jak działa?

Pamiętasz zabawkowe wiatraczki z dzieciństwa? Kolorowe kręciły się, sprawiając niesamowitą frajdę. Prosta konstrukcja i siła wiatru - tyle wystarczyło, żeby uszczęśliwić małego człowieka. Tymczasem, kilkadziesiąt lat później, również możesz mieć własny, poważny już wiatrak dla dorosłych. Taki, który dostarczy energię elektryczną i zapewni Ci niezależność. Zobacz, w jaki sposób działa przydomowa elektrownia wiatrowa, poznaj rodzaje wiatraków i dowiedz się, jaką moc wybrać.

Z czego składa się przydomowa elektrownia wiatrowa?

Budowa elektrowni wiatrowej jest prosta jak… maszt. Wystarczy 8 elementów, żeby produkować własny prąd i korzystać z niego w domu:

  1. prądnica (generator prądu),

  2. układ sterowania,

  3. układ zabezpieczenia przed wiatrem,

  4. maszt,

  5. śmigło,

  6. licznik,

  7. okablowanie,

  8. akumulator.

Śmigło i prądnica muszą być idealnie do siebie dopasowane. Moc mechaniczna śmigła osiąga wartość do trzeciej potęgi, kiedy wieje wiatr. To oznacza, jeśli śmigło będzie za duże w stosunku do prądnicy, ta nie nadąży z przetwarzaniem energii. Będzie pracować ponad siłę i w końcu spali się, a śmigło ulegnie uszkodzeniu. Zjawisko to nosi nazwę rozbiegnięcia się turbiny wiatrowej.

Zgodnie z ustawą Prawa budowlanego (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414) na postawienie elektrowni trzeba mieć pozwolenie tylko w przypadku:

  • mocy powyżej 50 kW,

  • wysokości ponad 3 m,

  • wystawania poza obrys budynku powyżej 3 m,

  • ingerencji w konstrukcję dachu.

Oznacza to, że wiatrak dla przeciętnego gospodarstwa domowego można zainstalować bez formalności.

Jak pracuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Elektrownia wiatrowa przetwarza energię kinetyczną powietrza na energię mechaniczną, która w prądnicy zmienia się w prąd elektryczny.

Mechanizm działania wiatraka jest bardzo prosty:

  1. Łopaty wirnika w turbinie poruszają się pod wpływem wiatru.

  2. Ruch ten, czyli energia kinetyczna przekazywana jest do prądnicy (generatora).

  3. Prądnica przekształca energię kinetyczną na elektryczną.

  4. Energia elektryczna przepływa przez falownik i dociera do instalacji w obiekcie.

Czego potrzebuje elektrownia wiatrowa, żeby działać? Oczywiście wiatru! I co za tym idzie - otwartej przestrzeni. Zwycięzcami w konkursie na najlepsze warunki do postawienia wiatraków mogą się czuć zatem mieszkańcy Suwalszczyzny oraz województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. To oni w największym stopniu skorzystają z energii wiatrowej.

Elektrownie wiatrowe - rodzaje

Istnieją dwa rodzaje wiatraków. Różnią się sposobem instalacji i wydajnością w zależności od panujących warunków pogodowych:

elektrownie poziome (tzw. HAWT - ang. Horizontal Axis Wind Turbines) to standardowe wiatraki o poziomej osi obrotu montowane na gruncie. Wysoko wydajne przy dużych prędkościach wiatru. Ich moc zależy od kierunku, z którego wieje wiatr.

elektrownie pionowe (tzw. VAWT- ang. Vertical Axis Wind Turbines) to wiatraki montowane na dachach i słupach. Pobierają energię z wiatru niezależnie od kierunku, z którego wieje. Jeśli na dachu sąsiada zauważysz dziwną metalową konstrukcję, która wygląda jak urządzenie do komunikowania się z UFO, to na 99% będzie to właśnie turbina pionowej osi obrotu.

pixlr-image-generator-dbc66107-8529-4292-bdd0-4662daf87356png

Jak wykorzystać przydomową elektrownię wiatrową?

Energię elektryczną z własnego wiatraka wykorzystasz do zasilania pomp ciepła, grzejników elektrycznych i podgrzewania wody użytkowej. Moc dopasuj do potrzeb swojego gospodarstwa domowego lub obiektu, który chcesz zaopatrzyć w czystą energię z powietrza.

Tabelka_ceny_wiatrakowpngźródła: https://lepiej.tauron.plhttps://www.flexpro-industry.comhttps://trackery-solarne.pl

Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Własna przydomowa elektrownia to kolejny krok do samowystarczalności. Do pełnej niezależności od dostaw energii z sieci połącz wiatrak z panelami fotowoltaicznymi (najlepsze uzyski zapewniają podczas słonecznych i bezwietrznych dni) oraz akumulatorem, w którym zmagazynujesz nadwyżki energii.

Nadwyżki prądu, których nie wykorzystasz, możesz również sprzedać do sieci energetycznej. W ten sposób odzyskasz część pieniędzy, które wydałeś na zakup wiatraka.

W 2024 r. wszedł w życie program dofinansowań “Moja elektrownia wiatrowa”. Dzięki niemu zaoszczędzisz nawet 30 000 zł. Tu dowiesz się więcej o warunkach.

Przydomowa elektrownia wiatrowa - dlaczego warto?

Aż ⅓ powierzchni Polski nadaje się pod instalacje elektrowni wiatrowych. To świetna wiadomość, kiedy chcesz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, uniezależnić się energetycznie i oszczędzić pieniądze. W roku mamy aż ok. 250 wietrznych dni, a wiatr wieje ze średnią prędkością 2,8-3,5 m/s, czyli optymalnie dla działania wiatraków.

Własny wiatrak to krok w stronę samowystarczalności, ekologii i spokoju - podwyżki cen za prąd przestaną Cię dotyczyć, zyskasz poczucie bezpieczeństwa, a przy okazji dołożysz cegiełkę do czystego środowiska.