Fotowoltaika off grid. Niezależna wyspowa instalacja fotowoltaiczna - jak to działa?

Prąd bez żadnego udziału dostawcy energii? Tak to właśnie wygląda. Fotowoltaika off-grid to wygodna opcja dla prosumentów, którzy dążą do samowystarczalności, nie mają możliwości korzystania z systemu on-grid lub tego nie chcą. Wyspowa instalacja PV to wybawienie dla właścicieli kamperów, łodzi i domów zlokalizowanych pośrodku niczego. Jakich urządzeń potrzebujesz, żeby korzystać z darmowej energii elektrycznej i czy ten system ma jakieś minusy? Sprawdź.

Fotowoltaika off grid - czym się różni od zwykłej instalacji fotowoltaicznej?

Systemy on-grid i off-grid czerpią energię cieplną z promieni słonecznych przy pomocy paneli i przetwarzają ją na energię elektryczną. Podczas gdy system on-grid wymaga podpięcia do sieci elektroenergetycznej, off-grid działa niezależnie od niej.

Od paneli, przez inwerter, do magazynu energii - elementy instalacji off-grid

Czego potrzebujesz, żeby zaopatrzyć się w darmowy prąd z odnawialnych źródeł energii? W skład niezależnego systemu fotowoltaicznego wchodzi kilka modułów:

  • panele fotowoltaiczne - pobierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją na energię elektryczną,
  • regulator ładowania - kontroluje proces ładowania akumulatorów i chroni je przed przegrzaniem lub przeładowaniem,
  • inwerter (falownik) - konwertuje prąd stały na prąd przemienny, który zasila domowy sprzęt elektryczny; nie wysyła go do sieci, tylko prosto do gniazdek w budynku,
  • magazyn energii - akumulatory, które przechowują nadwyżkę energii do wykorzystania w czasie, gdy słońce nie świeci (np. nocą lub w pochmurne dni),
  • system monitoringu - pozwala śledzić wydajność systemu, poziom naładowania akumulatorów i zużycie energii.

Liczba akumulatorów zależy od zapotrzebowania na energię w Twoim domu czy kamperze. Przelicz, ile prądu zużywają sprzęty, dodaj nieco zapasu i sprawdź, jaką pojemność mają poszczególne modele akumulatorów.

Zalety i wady fotowoltaiki off-grid

Czy warto zainwestować w instalację off-grid? Kiedy system ten stanowi konieczność, ułatwiający życie dodatek, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Zobacz zestawienie mocnych i słabych stron tego rozwiązania.

Niezależność energetyczna dzięki instalacji wyspowej

Produkcja energii z naturalnego źródła, zrównoważone korzystanie z zasobów odnawialnych i brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery - to z punktu ekologicznego najważniejsze cechy instalacji fotowoltaicznej. W wersji wyspowej zyskujesz dodatkowo:

  • niezależność energetyczną od dostawców prądu,
  • niezależność od cen energii,
  • brak opłat za dostęp do sieci elektroenergetycznej,
  • brak skutków awarii sieci,
  • większą kontrolę nad kosztami energii,
  • możliwość modyfikacji i skalowania według potrzeb energetycznych użytkownika,
  • własny prąd w odludnym miejscu,
  • opcja zapasowa w wersji hybrydowej z on-grid, kiedy są problemy z dostawami energii z sieci.

Produkcja prądu poza ogólnym systemem i samowystarczalność to istotne zalety, na które uwagę zwraca większość osób. Uniezależnienie się od publicznej sieci na co dzień to nie wszystko. Dzięki własnej instalacji korzystasz z energii, gdziekolwiek jesteś.

Wady off grid - jakie są minusy instalacji wyspowej bez podłączenia do sieci?

Jak wszystkie systemy i rozwiązania, również instalacja fotowoltaiczna off-grid niesie ze sobą pewne wyzwania:

  • musisz dbać o stały zapas energii w akumulatorach, aby pokryć zapotrzebowanie na nią w czasie, gdy słońce nie świeci (np. w pochmurne dni, nocą),
  • zimą możesz potrzebować wsparcia innych źródłami ogrzewania,
  • zmienna wydajność energetyczna - moc, która płynie z modułów nie jest stała i zależy od intensywności promieni słonecznych, zasilanie może być niestabilne i może dochodzić do okresowego braku dostaw energii,
  • brak podpięcia do sieci energetycznej sprawia, że nie skorzystasz z systemu opustów,
  • koszt fotowoltaiki wyspowej znacznie przewyższa sieciową (zwłaszcza na początku),
  • akumulatory należy konserwować i wymieniać co jakiś czas, co generuje dodatkowe koszty.

Ponadto nie każdy specjalista od fotowoltaiki zna się na systemach off grid, dlatego może być trudno znaleźć fachowca od montażu, co oczywiście nie jest niemożliwe.

System off-grid w Polsce - czy prąd z akumulatora ma sens?

Magazynowanie energii wyprodukowanej przez panele słoneczne opłaca się w przypadku domków letniskowych lub domów całorocznych położonych z daleka od cywilizacji. Jeśli większość roku czy wakacji spędzasz w kamperze, taka inwestycja również Ci się opłaci.

System off-grid a instalacja on-grid - co wybrać?

System off grid jest samowystarczalny, dlatego stosuje się go w miejscach, dla których dostęp do sieci elektroenergetycznej jest kosztowny, trudny lub niemożliwy. Instalacja wyspowa przydaje się również na obszarach, na których dochodzi do częstych awarii sieci - wówczas można zastosować system hybrydowy i połączyć fotowoltaikę on-grid z zapasową off-grid, która zapewni prąd w kryzysowych sytuacjach.