Studnia głębinowa: formalności, pozwolenia i przepisy. Czego potrzebujesz do budowy studni głębinowej?

Kupiłeś działkę bez wodociągu? A może chcesz żyć samowystarczalnie? Zobacz, czy masz szanse na wykonanie studni głębinowej: formalności zwykle ograniczają się do minimum, jeśli tylko spełnisz warunki. Zobacz, kiedy wiercenie studni jest możliwe i czego dopilnować, żeby już wkrótce korzystać z własnego ujęcia wody.

Studnia głębinowa: formalności. Co mówią przepisy prawa budowlanego?

Budowa jest możliwa, jeśli:
- działka leży daleko od sieci wodociągowej,
- właściciele nieruchomości, przez którą miałaby przebiegać sieć wodociągowa, nie zgadzają się na jej budowę,
- brakuje technicznych możliwości przyłączenia, co pociąga za sobą negatywne stanowisko przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego.

W każdym z tych przypadków możesz zainwestować we własną studnię, która zapewni Ci wodę: pitną i niezbędną do podlewania ogrodu czy prac gospodarskich.

Prawo budowlane: czy budowa studni głębinowej wymaga pozwolenia na budowę?

Żeby dobrze zrozumieć, jak przepisy mają się do wykonania studni, trzeba poznać proces jej powstawania. Ogranicza się on w zasadzie do dwóch czynności - wykonania odwiertu lub wykopu i obudowy (nadziemnej i podziemnej).

Dla całej obudowy nie potrzebujesz pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Głównym czynnikiem, który decyduje o tym, jakie formalności należy spełnić, jest część podziemna i związane z nią prace - wiercenie lub wykopy. I tutaj może się okazać, że dla Twojej studni wymagane będzie zezwolenie wodnoprawne lub projekt geologiczny.

Prawo wodne - co mówi o studniach?

W świetle przepisów studnia stanowi oczywiście urządzenie wodne. Służy do kształtowania zasobów wodnych i korzystania z nich. Zgodnie z prawem urządzenia wodne potrzebują pozwoleń na budowę, chyba, że ustawa określa to inaczej. I tu istnieje duża szansa, że .

Jako właściciel gruntu jesteś jednocześnie właścicielem żył wodonośnych na swoim terenie. Prawnie korzystasz z wód powierzchniowych i gruntowych. Zgodnie z przepisami wodnoprawnymi i bez zgody wybudujesz studnię:
- o głębokości do 30 m,
- o poborze wód powierzchniowych lub wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5m3 na dobę średniorocznie na potrzeby zwykłego korzystania i zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego,
- z pompą głębinową o wydajności nieprzekraczającej 0,5m3/h.
Jeśli spełnisz te warunki, nie potrzebujesz pozwolenia ani zgłoszenia.

A kiedy formalności to obowiązek? Wówczas, kiedy planujesz:
- zbudować studnię głębszą niż 30 m,
- zużywać więcej wody niż 5 metrów sześciennych na dobę,
- korzystać ze urządzenia inaczej niż w sposób zwykły, czyli np. pobierać wodę z nieswojego gruntu, wykorzystywać w nierolniczej działalności gospodarczej, zasilać inne jednostki niż gospodarstwo domowe.
Jeśli choć jeden z tych punktów dotyczy Ciebie jako inwestora, przed rozpoczęciem budowy musisz zwrócić się do Wód Polskich o zgodę na przeprowadzenie prac.

Studnia głębinowa: pozwolenie wodnoprawne - lepiej o nie zadbaj

Opłata za uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego w 2023 r. to 224 zł. Kara za studnię bez zgody organu wynosi nawet do 500% opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych. Wniosek? Nie warto ryzykować dla równowartości miesięcznego karnetu na siłownię.

Przepisy geologiczne a własna studnia

Jeśli głębokość urządzenia będzie większa i/lub pobór wody ze studni przekroczy zakładane 5m3, poza pozwoleniem od Wód Polskich, trzeba również zastosować przepisy prawa geologicznego i górniczego. Projekt robót geologicznych pozwoli Ci uzyskać zgodę od organu administracji geologicznej.

Najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem robót geologicznych zgłaszasz zamiar wynonania studni organowi administracji geologicznej oraz w urzędowi miasta.

Wymagania techniczne dla własnego ujęcia wody

Wymogi co do budowy studni głębinowej na działce określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Według informacji w rozdziale 6 §31-34 odległość studni od innych obiektów wynosi:
- 5 m od granicy działki,
- 7,5 m od osi przydrożnego rowu,
- 15 m od zbiorników na nieczystości i zabudowań gospodarczych,
- 30 m od drenażu rozsączającego przydomowej oczyszczalni ścieków,
- 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.
Zasady te dotyczą wody pitnej. Jeśli studnia ma służyć wyłącznie uprawom czy przydomowemu ogródkowi, nie trzeba się do nich stosować.
Studnię można wykopać na granicy 2 działek lub bez zachowania odległości 5 metrów od granicy działki, ale pod warunkiem, że korzystać z niej będą oba gospodarstwa i pozostałe kryteria zostaną spełnione.

Budowa studni głębinowej a decyzja o warunkach zabudowy

Zanim zaczniesz odwierty, upewnij się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma zakazów lokalizacji ujęć głębinowych na Twojej działce i nie istnieją specjalne wymogi związane z tą inwestycją. Jeśli nie obowiązują żadne ustalenia, to do budowy nie potrzebujesz decyzji o warunkach zabudowy.

Decyzja nie dotyczy też wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę: remontu, montażu i przebudowy studni, jeśli nie wywołują zmiany sposobu zagospodarowania terenu, użytkowania obiektu budowlanego i nie zmieniają jego formy architektonicznej i nie wymagają oceny oddziaływania na środowisko, jak głosi wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 4. kwietnia 2017 r., II SA/Wr 15/17.

Czerpanie własnej wody ze studni brzmi zachęcająco dla osób, które chcą żyć samowystarczalnie i/lub mieszkają z dala od cywilizacji. Wiesz już, jak zabrać się do pracy, w którym miejscu zbudować studnię i gdzie ewentualnie zgłosić fakt budowy przydomowej studni. Powodzenia!